Starsza ekonomistka UOB Group Julia Goh i ekonomista Loke Siew Ting komentują ostatnio opublikowane dane dotyczące bilansu handlowego malezyjskiej gospodarki.
„Handel zewnętrzny Malezji osiągnął lepsze wyniki w zeszłym miesiącu, a całkowite wartości handlu, eksportu i importu przekroczyły swoje rekordowe wartości. Wzrost eksportu (czerwiec: +38,8% r/r, maj: +30,4%) i importu (cze: +49,3%, maj: +37,3%) był lepszy od naszych szacunków (eksport: +18,5%, import: +34,0%) i konsensus Bloomberga (eksport: +21,2%, import: +32,0%), pozostawiając większą nadwyżkę handlową w wysokości 21,9 mld MYR w czerwcu (maj: +12,7 mld MYR).”
„Wzrost eksportu w czerwcu był napędzany głównie przez zwiększony popyt na produkty elektryczne i elektroniczne (E&E) oraz produkty związane z towarami (tj. rafinowana ropa naftowa, skroplony gaz ziemny (LNG) i olej palmowy) przy wyższych cenach surowców. Wysyłki zagraniczne do większości partnerów handlowych również odnotowały silny wzrost, przy czym eksport do regionu ASEAN, Japonii i Nowej Zelandii wzrósł o ponad 50%. Najwyższą miesięczną wartość eksportu zarejestrowano również do ASEAN, USA i UE”.
„Podnosimy naszą całoroczną prognozę wzrostu eksportu na 2022 r. do 18,0% (z 8,0% poprzednio, BNM est: +10,9%, 2021: +26,0%) po uwzględnieniu silnego wzrostu eksportu o 26,1% w I poł. dynamika wzrostu w II poł. 22 spowodowana rosnącą presją kosztową, niedoborem surowców i siły roboczej oraz zmiennością kursów walut. Ponadto pojawiają się oznaki, że globalny cykl technologiczny wchodzi w miękki patch. Krótkoterminowe perspektywy dla eksportu oleju palmowego z Malezji są również zaciemnione przez niedawny gwałtowny spadek cen surowego oleju palmowego, a także nadmierne dostawy i zniesienie opłaty eksportowej w Indonezji”.