Stany Zjednoczone proponują, aby Rosja mogła dostarczać tyle ropy do innych krajów, ile chce, z zastrzeżeniem pułapu cenowego, powiedziała na Bali sekretarz skarbu USA Janet Yellen.
„Proponujemy wyjątek, który pozwoli Rosji eksportować ropę, o ile cena nie przekroczy poziomu, który nie został jeszcze ustalony. W przeciwnym razie Rosja znajdzie się w sytuacji, w której zostanie całkowicie odcięta od podstawowych usług”. eksportu ropy – IF ), co prawdopodobnie zablokuje eksport znacznej ilości rosyjskiej ropy – powiedziała.
„Myślę, że z rosyjskiego punktu widzenia Rosja powinna być gotowa zaakceptować limit cenowy dla swojej ropy, w przeciwnym razie zostanie przyjęta ostrzejsza strategia wobec Rosji” – dodała Yellen.
Zdaniem ministra, Unia Europejska, Stany Zjednoczone, a przypuszczalnie także Wielka Brytania rozważają wprowadzenie zakazu usług ubezpieczeniowych i finansowych niezbędnych do dostaw ropy. Zauważyła, że wprowadzenie limitów cenowych dla Rosji nadal przyniesie jej zysk, podczas gdy zakaz, wręcz przeciwnie, pozbawi ją dużej części jej dochodów.
Bez pułapu cen ropy lub zwolnienia cen z planowanego zakazu nastąpi znacznie większy wzrost cen światowych – uważa szef resortu finansów.
„Mam nadzieję, że Chiny i Indie zrozumieją, że przestrzeganie pułapu cenowego będzie służyć ich interesom w zakresie obniżenia kosztów, jakie płacą za rosyjską ropę”, powiedziała również Yellen.
W przeddzień The Wall Street Journal poinformował, że Yellen omawiała z wicepremierem Chińskiej Rady Państwa Liu He możliwość wprowadzenia „pułapu” na rosyjskie ceny ropy, zgodzili się kontynuować prace nad tą kwestią.
Sekretarz skarbu USA podróżuje w tym tygodniu po Azji, aby omówić sankcje wobec Rosji i ograniczenie cen rosyjskiej ropy. Zachodnie media, powołując się na dokument ministerstwa, podały, że w szczególności Yellen odbędzie dwustronne spotkania w Tokio w dniach 12-13 lipca, następnie 15-16 lipca spotka się na Bali z urzędnikami finansowymi G20, a 19 lipca szef USA Ministerstwo Finansów będzie prowadzić rozmowy w Seulu.
Według Bloomberga, Stany Zjednoczone i ich sojusznicy dyskutują o możliwości wprowadzenia pułapu ceny rosyjskiej ropy w granicach 40-60 USD za baryłkę . Jedno ze źródeł agencji dodało, że urzędnicy amerykańskiej administracji odbywają kilka spotkań w tygodniu w sprawie ograniczenia cen ropy, aw nadchodzących tygodniach „intensyfikują wysiłki”.
W czerwcu przywódcy krajów G7 w Bawarii zgodzili się na wprowadzenie w przyszłości limitu cenowego na ropę importowaną z Rosji, obawiając się, że embargo na nią ze strony USA i UE doprowadzi do globalnego wzrostu cen ropy.
W wydaniu Politico zauważono, że Stany Zjednoczone zaproponowały osiągnięcie limitu ceny na rosyjską ropę, usuwając z sankcji w zakresie ubezpieczenia transportu ładunków tylko te kraje, które zgodzą się kupić ją za cenę nie wyższą niż ustalona maksymalna cena. Ponadto kraje G7 mogą działać wspólnie z pozycją nabywców, aby pomóc w obniżeniu cen.
Przywódcy państw G7 zgodzili się też zbadać możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu usług transportu ropy i produktów naftowych z Rosji do czasu ich sprzedaży po pułapowej cenie uzgodnionej przez społeczność międzynarodową.
W marcu USA zakazały importu rosyjskiej ropy. Na początku czerwca UE zatwierdziła szósty pakiet antyrosyjskich sankcji, który przewiduje zakaz importu ropy i niektórych produktów naftowych z Rosji. Należy zauważyć, że wycofanie ropy naftowej zajmie UE około sześciu miesięcy, a produktów naftowych – do ośmiu miesięcy. Jednocześnie Węgry uzyskały wyjątek od embarga na dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem Drużba. Pewne ustępstwa poczyniono także dla Słowacji, która będzie mogła dalej importować ropę z Rosji tym rurociągiem. Jednak po ośmiu miesiącach dostarczana przez nią ropa może być wykorzystywana do produkcji produktów wyłącznie na rynek krajowy i przez kolejne dziesięć miesięcy do eksportu produktów naftowych do sąsiednich Czech.
Chorwacja zachowa również możliwość importu niektórych produktów naftowych z Rosji.